|
Despre pasiune
|
|
red ca una din diferentele la care ma gandesc cel mai des intre
tinerii de varsta mea din Romania si cei de aici este pasiunea.
Entuziasmul pentru ceea ce fac, interesul, placerea cu care cei pe care
ii intalnesc sau ii cunosc lucreaza, muncesc sau incearca sa treaca
prin viata.
Stereotipic, majoritatea celor pe care ii cunosc
in tara sunt blazati. Cu un job pentru a avea job, muncind de pe o zi
pe alta si injurand faptul ca nu le place ceea ce fac, de multe ori
intrebandu-se de ce anume au ajuns sa faca asta, fara sa gaseasca
satisfactii in jobul de zi cu zi. Ii numar pe degetele de la o mana pe
cei carora le place ceea ce fac si pe degetele de la cealalta mana pe
cei care fac ceea ce isi doreau dintotdeauna sa faca.
Ca
intotdeauna, exista trade-offs. Pasionati si interesati de ceea ce fac,
de multe ori tinerii de aici au invatat sa fie independenti si un pic
straini, toleranti cu pasiunile celorlalti si in acelasi timp distanti.
E
doar o constatare si nu stiu exact ce mi-a venit sa scriu despre asta.
Este unul din lucrurile care ma preocupa atunci cand ma gandesc daca sa
ma intorc in tara sau nu. Evident, intotdeauna exista exceptii.
Intrebarea este unde anume le cauti si ce anume este important pentru
fiecare dintre noi.
Inainte sa ma contrazici, gandeste-te bine la toti oamenii pe care ii cunosti. Cati dintre ei sunt pasionati de jobul pe care il fac?
|
| |
| |
Posted on : Jun 12, 2007
|
| |
|
|
|
|
|
|
|